Nógrád megye teljes területén, minden természetes személy tulajdonában lévő családi ház ingatlanhoz kapcsolódó kéményt a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet (azaz a katasztrófavédelem) ellenőrzi, megrendelés alapján, évente egy alkalommal ingyen.
Ilyen esetben kéményseprőipari tevékenységet végző más cégnek vagy vállalkozónak az ingatlanban kéményseprőipari tevékenység ellátására nincs jogosultsága, az ilyen tartalmú információ közvetítése a lakosság irányába nem valós, az megtévesztésre ad okot.
„kéményseprő” felirattal ellátott formaruhában, szintén „kéményseprő” felirattal és a katasztrófavédelem logójával ellátott gépjárműveivel érkeznek a helyszínre.
Hangsúlyozni szüksége azt is, hogy a katasztrófavédelemnek nincs kéményseprő „alvállalkozója” vagy „megbízottja”, így aki erre hivatkozva próbál meg a katasztrófavédelem „nevében” eljárni, az valótlant állít.
Ebben az esetben a kéményseprést a területileg illetékes kéményseprőipari szolgáltató cég vagy egyéni vállalkozó végzi, erre ugyancsak megrendelés alapján kerül sor, melyért azonban valóban fizetni kell.
Amennyiben a tulajdonos erre az ott lakó családtag, bérlő, bármely más jogcímen az ingatlant használó figyelmét nem hívja fel, és az illető a legjobb tudása szerint az egyébként jogszerű kéményseprés elvégzését vagy az elvégzett munka ellenértékének megfizetését akadályozza, az a tulajdonosra nézve jár majd hátrányos következményekkel.
2018. január elsejétől a sormunka (azaz a külön megrendelés nélkül, rendszeres időközönként, tűzbiztonsági okból, ingatlanról-ingatlanra járva, „sorban” végzett ellenőrző tevékenység) csak a társasházakban és a lakásszövetkezeti lakóépületekben kötelező, és a kéményseprő által megajánlott első két időpontban a magánszemély tulajdonos számára ingyenes.
Nógrád megye teljes területén minden társasház és lakásszövetkezeti lakóépület kéményét a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet (azaz a katasztrófavédelem) ellenőrzi: ha gazdálkodó szervezet nincs az ingatlanba bejelentve, akkor évente egy alkalommal ingyen, ha viszont be van jelentve gazdálkodó szervezet, akkor díjfizetés ellenében. Utóbbi esetben a fizetendő összeg az ingatlan fekvése szerinti települési önkormányzat bevétele.
A tervezett sormunka ütemezett időpontjáról két héttel az ellenőrzés előtt hirdetmény, illetve postaládába dobott értesítő útján kapnak tájékoztatást a társasházi ingatlantulajdonosok. Az értesítés többlakásos, illetve többszintes épület esetén kapualji, jól látható módon elhelyezett hirdetménnyel történik. Az ismételt értesítés – ha az első időpontban az ellenőrzés nem történt meg – címre szóló, tanúk előtt postaládába helyezett, kapura vagy ajtóra ragasztott írásos értesítővel történik, szintén a munka megkezdése előtt legalább 15 nappal.
A vállalkozások részére végzett kéményseprőipari szolgáltatás nem hatósági áras, hanem szabad áras szolgáltatás, ez azt jelenti, hogy a kéményseprőipari tevékenységet végző cégek maguk állapítják meg az egyes elvégzett munkák és a kiszállás díját. A szolgáltatás megrendelése előtt ezért célszerű több szolgáltatótól is ajánlatot kérni, mivel az árak között eltérések lehetnek.
Az előzőekben leírtaktól függetlenül, amennyiben a fűtés szilárd tüzelőanyaggal történik, a kéményseprést évente egyszer, míg a gáz üzemű és a zárt rendszerű tüzelőberendezések esetén kétévente egyszer kötelező elvégezni.
Az ennél gyakoribb megkeresés és a szolgáltatás kötelező elvégeztetésére buzdítás a szolgáltató cég részéről ugyancsak megtévesztés, melynek semmiféle jogszabályi alapja nincs.
Az ingatlan tulajdonosa, használója a kéményseprőipari szerv vagy szolgáltató tevékenységével kapcsolatos panaszával először magához a kéményseprőipari szervhez (a BM OKF Gazdasági Ellátó Központ Kéményseprőipari Tevékenységet Ellátó Igazgatóhelyettesi Szervezet Nógrád Megyei Ellátási Csoportjához) vagy a kéményseprőipari szolgáltatóhoz (a kéményseprőipari tevékenységet végző céghez vagy vállalkozóhoz) köteles fordulni.
Ennek eredménytelensége esetén – és ennek igazolásával – nyújthat be panaszt a kéményseprőipari szerv vagy szolgáltató által végzett tevékenység helye szerint illetékes megyei katasztrófavédelmi igazgatósághoz, azaz amennyiben Nógrád megyében következett be a panaszra okot adó körülmény, akkor a Nógrád Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatósághoz.