A Dudások Hagyományőrző Csoport
A csoport vezetője Koplányi Jánosné, naponta kapcsolatban van a gyerekekkel, az idősekkel. A közösségi feladatokat mindig is fontosnak tartotta. 1999-ben az ő segítségével verbuválódott a „Dudások” Hagyományőrző Csoport 25 fővel. Annyira vidám szép hangú volt a társaság, hogy már a megalakulás évében, országos versenyen – Budapesten – ők képviselték Nógrád megyét.
A csoport neve: „Dudások”, abból következett, hogy régen a faluban volt igazi dudás, aki a bálokon zenélt. Ezt a nevet megerősitette, hogy nem csak egy dudás fér meg egy csárdába, de huszonöt is, ha jól “fújják”. A csoport énekléssel kezdte, de az igazi sikert az hozta el számukra, hogy népi színjátékokat dolgoztak fel, s adták elő.
Több színdarab van már a repertoárjukon:
A Bíróválasztás című színdarabbal nagyon sok helyen felléptek, nagy sikerrel. A Szent Erzsébet élete, című feldolgozásukat Szlovákiába mutatták be először.
Nagyon jó kapcsolatot ápol a csoport a Nagyoroszi Légvédelmi Tüzérek Bajtársi Egyesületével, a Szentei, Romhányi faluközösséggel.
Vannak házaspárok, Tóthpál László és felesége Ilonka, akik ha szükséges a zenét is szolgáltatják. Ilonka a csoport szóló énekese. Mizera Pál és felesége Erzsike. Pali Szanda „fő” vadásza, de a vadászatot is lemondja, ha éneklésről van szó.
Kokavecz László és felesége Ilike. Laci az egyik főszereplő, Ilike pedig a jókedvet csinálja. Babcsány Jánosné, Koplányi Istvánné, Déska Mihály a színdarabok főszereplői, már igazi színészek. Mizeráné Tóth Tünde mindenben lehet rá számítani, a legjobb előadó. Váczi Győzőné Marika hat éve költözött Budapestről a faluba, azóta a csoport oszlopos tagja. Büszkén viseli a népviseletüket, tanulja dalaikat.
Karl Gábor, Tóth Ottó, Csordásné Mizera Mária, Kárpáti Lászlóné főleg a színdarabokban mutatják meg tehetségüket. Majoros Jánosné később lépett be a csoportba, nagy mókamester, Déska Jánosnével nagy sikerrel adták elő a „félrelépős menyecske” történetét.